Slovenská ikonaEnglish ikona

Oslavy 730. výročia obce Žitná-Radiša a 18. Mikroregionálne slávnosti združenia obcí Uhrovská dolina

 11.07.2024

Tento rok sa mikroregionálne slávnosti siedmich obcí Uhrovskej doliny konali v Žitnej-Radiši. Dôvodom bola aj oslava 730. výročia tejto hostiteľskej obce. Prvá písomná zmienka o existencii obce Žitná je z roku 1294. Spolu s o rok mladšou Radišou sa v roku 1961 zlúčili.
Na miestnom ihrisku, okrem Žitnej-Radiše, v sobotu 6. júla 2024 oslavovali Horné Naštice, Kšinná, Miezgovce, Omastiná, Uhrovec, Uhrovské Podhradie. Ide o región nachádzajúci sa severovýchodne od Bánoviec nad Bebravou. Okrem kultúrneho programu bolo pripravené aj množstvo atrakcií pre deti, trhy - aj remeselné, ale aj bohato rôznorodé občerstvenie pre deti a dospelých. Nechýbala tombola a večerná zábava.
Aké by to boli regionálne slávnosti, keby sa na nich nepredstavili účinkujúci, ktorí v ňom pôsobia? Kultúrny program zahájili mladé talenty z obce, traja heligonkári a dve mladé speváčky. Po nich sa dostali k slovu oficiality. Oslavy svojím príhovorom otvoril starosta obce Žitná-Radiša Rudolf Botka. Privítal všetkých prítomných a predstavil históriu obcí Žitná a Radiša. Slova sa ďalej ujala poslankyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Mária Hajšová, a poslankyňa TSK, starostka obce Uhrovec a predsedníčka tohto mikroregiónu Zuzana Máčeková, ktorá odovzdala starostovi domácej obce finančnú podporu na oslavy 1 500 €. Mária Hajšová v mene TSK odovzdala predsedníčke mikroregiónu podporu pre mikroregión vo výške 1 000 €. Ďalším v poradí účinkujúcich bola Folklórna skupina Bukovina zo Kšinnej, ktorá všetkým zahrala, zaspievala a zatancovala. Zatancovali i mladí folkloristi z Detského folklórneho súboru Uhrovčan. Svojím vystúpením prispela aj dospelá Folklórna skupina Uhrovčan s hudobným doprovodom domácej FSk Rozmajrín. Na pódiu, spoza ktorého dohliadal na podujatie najvyšší vrch okresu - Rokoš, sa predstavila aj Folklórna skupina Rozmajrín zo Žitnej-Radiše. Folklór bol na oslavách poprepletaný rôznymi vystúpeniami. Spoza mikroregiónu a okresu sa predstavila hudobná skupina Nová stopa. Kvarteto hudobníkov a spevákov doslova roztancovalo zúčastnených. Ich folkpopové melódie, vlastnej i upravenej-prevzatej tvorby na viac ako hodinu dodali šmrnc oslavám. Ďalšími účinkujúcimi boli opäť mladé speváčky z obce s ich duetom, zaspievala aj Linda Kubíčková a zatancovali tanečníčky zo Súkromnej základnej umeleckej školy Ars Akademy. Vo večernej tombole sa losovalo 47 cien a oslavy zakončila tanečná zábava do skorých ranných hodín.
Aby spolu s dospelými mohli oslavovať aj deti, hravou formou, boli pre ne pripravené dva skákacie hrady, detská zóna s množstvom hier a maľovanie na tvár.
Ďalšia tohtoročná akcia v réžii obce Žitná-Radiša je za nami. Poďakovanie patrí folkloristom z regiónu i ostatným účinkujúcim, rovnako aj obciam, TSK a MAS Strážovské vrchy, ktorí materiálne a finančne akcii pomohli. Obrovská vďaka patrí dobrovoľníkom z našej obce, ktorí niekoľko dní chystali a zabezpečovali úspešný chod tohto podujatia. Akcie sa zúčastnili a podporiť ju prišli aj iní nespomenutí vzácni hostia, ale aj množstvo návštevníkov.


Zoznam aktualít: