Skočiť na hlavné menu | Skočiť na ľavú časť stránky | Skočiť na obsah | Skočiť na pätičku

Poloha obce

Obec Žitná – Radiša sa nachádza v najsevernejšej časti okresu Bánovce nad Bebravou nachádzajúcej sa v horskej oblasti Strážovskej hornatiny, v jej južnej časti v pásmovej skupine Čierneho vrchu (998 m.n.m) a Rokoša (1010 m.n.m ). Chotár je rozložený nie len v pomerne úzkom údolí, ktoré tvorí naplavenina Žitnianskeho potoka a potoka Radiša, ale väčšia časť chotára sa tiahne po úbočiach a kopcoch.

Zatiaľ, čo obec Radiša sa nachádza v hlavnej doline smerom severným, Žitná leží v doline vedľajšej smerom východným a celá obec predstavuje podobu veľkého V. Od juhozápadu obce sa nachádza osada Marušiná , ktorá sčasti patrí do katastrálneho územia Žitná a sčasti do katastrálneho územia Uhrovec. Druhá osada Karolinthál, patriaca taktiež do katastrálneho územia Žitná, sa nachádza 1 km od Žitnej smerom na Omastinú.

Rozloha celej obce je spolu 1776 ha 90 á 49 m štv.

V časti Strážovskej hornatiny, kde leží naša obec, prevažujú listnaté stromy a to najmä buk, dub a hrab, nájdu sa však aj lesy ihličnaté, bórové a smrekové. Terén je miestami mokraďovitý, v doline, v stráňach a na záhumniach vidieť množstvo ovocných stromov, hlavne sliviek, duranzií, jabloní, hrušiek a čerešní.

V blízkych lesoch žije hojne zveriny, hlavne jeleň, srnec, diviak, v menšom množstve zajace a bažanty. V potoku raky vyhynuli, z rýb sa darí hlavne pstruhom.

V katastrálnom území obce sa nachádzajú v prevažnej miere pôdy ťažké a stredne ťažké, vo východnej časti chotára sú pôdy hlinito-íľovité, miestami vklinené medzi lesné pásy. Pôdy rozprestierajúce sa na dne údolí popri potokoch sú typy podzolovej hnedozeme. Sú to pôdy vlhkejšie s menším výskytom kyslíka. Sú chudobné na vápnik a bohaté na ferozlúčeniny.

Prevládajúcou horninou v celom pohorí je vápenec, pod kopcom Stráňa pri bývalej cigánskej osade je starší pieskovcový kameňolom, z ktorého sú postavené všetky staršie domy v obci.

Objem priemerných ročných zrážok sa pohybuje okolo 800 mm Priemerná ročná teplota je 8 °C, smer prevládajúcich vetrov je severozápadný.

Úradné hodiny počas pandémie

Po-Pia: od 7.30 do 15.30.

Na úrad sa môže vstúpiť iba
s rúškom, alebo prekrytou tvárou.

SMS rozhlas v obci

SČÍTANIE OBYVATEĽOV 2021

Odkaz na externú stránku

www.scitanie.sk

Odkaz na ewternú stránku www.scitanie.sk

Vyhľadávanie na zitna-radisa.sk

Obecný úrad

Kontakt na obecný úrad v Žitnej-Radiši

Základné info

Adresa:

Obec Žitná-Radiša
Obecný úrad č. 105
956 41 Uhrovec

Tel.:

+421 (0)38 7694421

E-mail.:

info(zavináč)zitna-radisa.sk

Starosta:

Ing. Rudolf Botka

Kto je online

Práve tu je 240 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Používaním stránok prevádzkovateľa Obec Žitná-Radiša súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.