Skočiť na hlavné menu | Skočiť na ľavú časť stránky | Skočiť na obsah | Skočiť na pätičku

História obce Radiša

Vznik

Základom názvu obce Radiša je Radis, pravdepodobne podľa pôvodného zakladateľa osady, ktorá vznikla ešte v praslovanských časoch a ktorá už v čase Veľkomoravskej ríše a v čase príchodu Cyrila a Metóda, t.j. v roku 863, už stála.

Poloha obce

Obec sa rozprestiera v doline pod Rokošom. Vchod do obce je z juhu i zo severu. Radišský chotár susedí na juhu so Žitnou a na severe so Kšinnou. Z východnej strany obec obklopujú lesy. Celý Radišský chotár zaberá 418 ha 51a. Cez obec tečie potok Radiša. Názvy lesov z východnej strany sú: Smrečina, Záhumenské, Húšťavka, Hôrka a Slávcové, na západnej strane sú: Brusné, Klíny, Hucmanová, Bašková, Kšinský vŕštek, Michale vŕštek, Bánovský vrch, Rataje, Zlatné, Smokliny a Látočné. Darí sa tu zemiakom, kukurici, zelenine a všetkým druhom obilia. Podnebie je prevažne vnútrozemské.

História názvu obce

Názov obce Radiša sa po prvý krát spomína písomne v roku 1295, kedy má už obec názov RADIS, zmocnil sa jej známy velmož, pán Váhu a Tatier – Matúš Čák Trenčiansky. Od tohto roku sa aj obec oficiálne spomína v historických dokumentoch. Matúš Čák vlastnil dedinu Radišu až do svojej smrti v roku 1321. V rokoch 1321 – 1389 sa stali majiteľmi Radiše uhorskí králi Karol Róbert a potom jeho syn Ľudovít Veľký z rodu Anjou. A nasledovalo ešte množstvo iných. V roku 1481 zapísali názov dediny v archíve nitrianskej kapituly ako „Possesio Radysna“, čiže majetok Radysna.

História obce

Začiatkom 16. storočia začali od juhu do Uhorska prenikať Turci. Predpokladá sa, že po dobytí Bánoviec prenikli až do oblasti Uhrovského hradu, ale ten sa im nepodarilo dobyť, lebo bol dobre opevnený. Po vyhnaní Turkov z Uhorska a po roku 1785. keď Jozef II. zrušil poddanstvo, mal sa zlepšiť život poddaných, ale iba teoreticky, pretože poddaní stále neboli slobodní. V 18. storočí sa začal rozmáhať chov oviec, z ktorého mali obyvatelia mnohoraký úžitok. Mäso a mlieko tvorilo živobytie, vlna na odievanie a koža na obúvanie. Neskôr začali pestovať konope, z ktorého si obyvatelia vyrábali plátno. Život v obci riadili bírovia – richtári – starostovia.

V roku 1907 sa začal stavať v Radiši, na mieste bývalého cintorína, obvodný notársky úrad pre obce: Radiša, Žitná, Kšinná, Závada, Omastiná a Uhrovské Podhradie. Prvým notárom bol Imrich Buday, ktorý podporu, ktorú mali dostávať príbuzní tých, čo boli na fronte, si nechával pre seba. Po skončení vojny, keď sa vojaci začali vracať z frontu, bol nútený zobrať nohy na plecia.

Pred I. sv. vojnou boli v Radiši dva obchody s miešaným tovarom, jeden hostinec, jeden mlyn, jeden tesár. Všetko to boli živnostníci. V Radiši bola taktiež zvonica, v ktorej bol umiestnený zvon z roku 1810.

V rokoch 1925-27 dal gróf Zay vybudovať z Bánoviec do Kšinnej úzkokoľajnú železnicu, ktorá prechádzala i cez Radišu, popri potoku Radiša. Slúžila na odvoz dreva z vtedajších grófskych lesov. Táto železnica sa veľmi dobre osvedčila a bola v prevádzke do roku 1940.

Ešte z čias Rakúsko-Uhorska boli ustanovení noční strážnici, ktorí strážili dedinu v noci a na rohu odtrúbil každú hodinu. Po odtrúbení zaspieval: „Uderila ...“. Ráno o tretej zazvonil na zvone a služba sa skončila. Nočný strážnik bol aj obecným sluhom a bubeníkom. Bol platený z obecnej pokladne.

V auguste roku 1936 bol v obci Radiša založený hasičský zbor, ktorý mal 19 členov. Tento novozaložený požiarny zbor dostal ihneď i ručnú striekačku, ktorá slúžila v obci svojmu cieľu až do roku 1947, kedy ju nahradila motorová striekačka.

Vyhľadávanie na zitna-radisa.sk

Odvoz odpadu v aplikácii

Tu nájdete prehľadne vyobrazenie odvozu odpadov v našej obci:

www.odvoz-odpadu.eu
(Žitná-Radiša)

Je možnosť si nainštalovať aj aplikáciu do mobilného zariadenia, ktorá vás upozorní.

www.odvoz-odpadu.eu/

Povoliť všetky
Odmietnuť všetky
Čítať ďalej