Skočiť na hlavné menu | Skočiť na ľavú časť stránky | Skočiť na obsah | Skočiť na pätičku

Informácie o DHZ

Súčasný DHZ obce Žitná-Radiša

Dobrovoľný hasičský zbor v našej obci má k 11.1.2019 85 členov, z toho 30 žien a 55 mužov. Je zaradený do celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov v kategórii B od roku 2014.

 

Práca v našom zbore je zameraná do viacerých smerov:

Zásahová časť.

Základnú prípravu členov hasičských jednotiek DHZ má 13 členov. Neustále pokračujeme v preškolovaní a zvyšovaní pripravenosti a odbornosti svojich členov. Pravidelne sa zúčastňujeme taktických cvičení, či už okrskových, ale aj okresných v spolupráci s profesionálmi. V rámci overovania pripravenosti vykonávame aj vlastné taktické cvičenia v obci. Samozrejmosťou sa stali aj mesačné zdokonaľovacie prípravy pod vedením veliteľov Michala Hanku a Ing. Vladimíra Dúbravku.

V roku 2019 bola zrekonštruovaná hasičská zbrojnica z dotácie z ministerstva vnútra. Vonkajší plášť bol zateplený, pribudli sekvenčné brány a elektrické kúrenie.

Zdokonaľovacia príprava

Zdokonaľovacia príprava

Zdokonaľovacia príprava

Po zaradení do celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov vykonávame teoretickú, ale aj praktickú zdokonaľovaciu prípravu.

 

Mnohokrát sme sa podieľali na odstraňovaní následkov povodní nie len v našej obci, ale aj v širšom okolí. Naposledy v roku 2020 vo februári po výrazných dažďoch sa najmä z lesov voda valila na na cestné komunikácie. Začiatkom roka 2019 to bol zásah v Uhrovci pri požiari strechy. V 2018 požiar opäť strechy v Kšinnej a v Rakovci. Viaceré požiare komínov. Začiatkom roka 2017 to bol výjazd do Ostratíc pár minút po polnoci v Novom roku. Pomáhali sme aj pri hasení rozsiahleho požiaru v neprístupnom teréne na vrchu Rokoš neďaleko našej obce. Minister vnútra Róbert Kaliňák nám odovzdal pamätnú medailu tretieho stupňa za aktívnu pomoc pri povodniach v roku 2013 a v roku 2010 sme od prezídia DPO SR dostali Ďakovný list za obetavú pomoc pri odstraňovaní následkov povodní.

V roku 2013 sme sa zúčastnili odstraňovania následkov povodní v obci Rybany

V roku 2013 sme sa zúčastnili odstraňovania následkov povodní v obci Rybany

Opäť v roku 2013 medzi obcami Kšinná a Žitná-Radiša vplyvom lokálnej búrky bol zatopený hlavný ťah do obce Kšinná

Opäť v roku 2013 medzi obcami Kšinná a Žitná-Radiša vplyvom lokálnej búrky bol zatopený hlavný ťah do obce Kšinná

 

Športová časť

Sme malá obec, aj napriek tomu sa každoročne zúčastňujeme územných súťaží DHZ. Častokrát s viacerými družstvami mužov, žien a v minulosti i dorasteniek.

Poriadame Memoriál Rudolfa Hanku.

V zbore je je aj výborná práca s mládežou, o čom svedčí aj 1. miesto v lige mladých hasičov z roku 2013, či 3. miesto dorasteniek na krajskom kole v Papradne v roku 2005.

Kultúrna časť

V priebehu roka organizujeme, alebo spoluorganizujeme viacero kultúrnych podujatí. Za zmienku stojí široko ďaleko známy maškarný sprievod spojený so zábavným kultúrnym programom Pochovávania basy v Žitnej-Radiši, ktorý sme v roku 2008 po 18 ročnej prestávke obnovili. Organizujeme aj tanečné zábavy, v roku 2019 to bol 20. ročník silvestrovskej zábavy.

Od roku 2018 spoluorganizujeme Vianoce pod Rokošom, akési vianočné trhy v našej obci.

V roku 2019 sme nadviazali spoluprácu s českou SDH Žitná (obec Hracholusky, okres Prachatice), kde sme sa zúčastnili i súťaže, ale aj Česi prišli k nám na Memoriál.


Zber železa, ale aj iná brigádnická činnosť, spolupráca s ostatnými organizáciami na pôde obce, výchova mládeže, zvyšovanie odbornosti a pomoc v núdzi sú neoddeliteľnou súčasťou činnosti nášho DHZ.

Úspechy

- 3. miesto - dorastenky - krajské kolo v Papradne r. 2005

- Liga mladých hasičov Hornej Nitry

   - Celkovo 1. miesto - v roku 2013.

   - Celkovo 2. miesto - v roku 2014.

   - Celkovo 3. miesto - v roku 2012.

Časť víťazného družstva dievčat zo Žitnej-Radiše v Lige mladých hasičov Hornej Nitry v roku 2013

Časť víťazného družstva dievčat zo Žitnej-Radiše v Lige mladých hasičov Hornej Nitry v roku 2013. Zľava: Ema Kušnierová, Anetka Kušnierová, Tatiana Škorcová, Terézia Botková, Magdaléna Bežová, Marcela Bašková, Ing. Vladimír Dúbravka - Vedúci kolektívu mladých hasičov.

 

- 4. miesto - dorastenci - krajské kolo v Bánovciach nad Bebravou r. 1999,

- 4. miesto - dorastenky - krajské kolo v Lehote pod Vtáčnikom r. 2013

4. miesto družstva dorasteniek na krajskom kole v Lehote pod Vtáčnikom, 13.7.2013

4. miesto družstva dorasteniek na krajskom kole v Lehote pod Vtáčnikom, 13.7.2013. Zľava: Michaela Bašková, Veronika Mikušová, Veronika Botková, Tatiana Škorcová, Anetka Kušnierová, Denisa Ďurčová, Janka Jarolínová, zľava dole: Sabína Kušnierová, Ema Kušnierová

 

- Od roku 1958 sme boli ocenený za príkladnú prácu viacerými čestnými uznaniami a ďakovnými listami. V roku 2013 z rúk ministra mnútra Róberta Kaliňáka sme si prevzali pamätnú medailu tretieho stupňa za aktívnu pomoc pri povodniach.

Technika

  • Iveco Daily (od roku 2015)
  • PPS 12 - 2ks
  • PPS 8
  • PPS 16 športová
  • Kalové čerpadlo Heron 1300l/min.
  • Protipovodňový vozík

 

Viac o nás sa dočítate tu:

Úradné hodiny počas pandémie

Po-Pia: od 7.30 do 15.30.

Na úrad sa môže vstúpiť iba
s rúškom, alebo prekrytou tvárou.

SMS rozhlas v obci

SČÍTANIE OBYVATEĽOV 2021

Odkaz na externú stránku

www.scitanie.sk

Odkaz na ewternú stránku www.scitanie.sk

Vyhľadávanie na zitna-radisa.sk

Obecný úrad

Kontakt na obecný úrad v Žitnej-Radiši

Základné info

Adresa:

Obec Žitná-Radiša
Obecný úrad č. 105
956 41 Uhrovec

Tel.:

+421 (0)38 7694421

E-mail.:

info(zavináč)zitna-radisa.sk

Starosta:

Ing. Rudolf Botka

Kto je online

Práve tu je 468 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Používaním stránok prevádzkovateľa Obec Žitná-Radiša súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.