Hasiči varujú pred vypaľovaním v prírodnom prostredí

Vzhľadom k výraznému nárastu počtu požiarov v prírodnom prostredí počas posledných dní, ktoré boli spôsobené plošným vypaľovaním porastov, drevín, ale taktiež pálením biologického odpadu, hasiči opätovne varujú pred nebezpečenstvom jarného spaľovania suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov a vypaľovania trávnatých porastov.
V roku 2012 bolo zaznamenaných v prírodnom prostredí 9 907 požiarov. Ide o najpočetnejšiu skupinu požiarov evidovaných podľa priestoru vzniku. Priama materiálna škoda bola vyčíslená na 3 415 165 €, sedem osôb bolo usmrtených a 29 zranených. Najčastejšie horeli trávnaté porasty, prevažne na neobrobených poľnohospodárskych plochách a lúkach ponechaných úhorom. V roku 2012 bolo zaznamenaných 4 476 takýchto prípadov. Najviac požiarov trávnatých porastov vzniklo v marci. V lesných porastoch horelo 517-krát, 328 požiarov vzniklo v záhradách a sadoch a 99 vo vinohradoch.

V mesiacoch január a február tohto roka sa vyskytlo 262 požiarov v prírodnom prostredí, pričom priama škoda sa vyšplhala na 424 870 € a dve osoby boli zranené. Z toho 13-krát horel trávnatý porast a úhor, 4-krát vinohrad, 3-krát pole a balíky slamy a 2-krát horelo v lesoch a parkoch.

Požiarovosť v prírodnom prostredí posledných dní ovplyvnila najmä činnosť človeka. Hasiči preto opätovne varujú občanov, aby sa vyvarovali akémukoľvek vypaľovaniu v prírodnom prostredí.

Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, ktorého porušenie môže stáť občana do 331 eur. Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta môže dosiahnuť až do výšky 16 596 eur.

Zdroj: HaZZ