Skočiť na hlavné menu | Skočiť na ľavú časť stránky | Skočiť na obsah | Skočiť na pätičku

Vitajte na stránke obce Žitná-Radiša


DHZ: OTC v Slatine: Spoločne byť pripravený na požiare

Profesionálni i dobrovoľní hasiči ukázali pripravenosť Bánovského okresu

V sobotu 27. októbra sa kopce v katastri obce Slatina nad Bebravou zaplnili hasičmi. Konalo sa okresné taktické cvičenie zamerané na likvidáciu lesného požiaru. Celkovo sa cvičenia zúčastnilo 137 profesionálnych i dobrovoľných hasičov. Námetom cvičenia bolo organizovanie prác potrebných na likvidáciu požiaru lesného porastu, nasadzovanie síl a prostriedkov potrebných k jeho likvidácii. Precvičila sa súčinnosť jednotiek OR HaZZ a DHZO pri hasení lesných požiarov. Precvičila sa i dodávka vody na veľké vzdialenosti hadicovým spôsobom zo stroja do nádrže a kyvadlovou dopravou. Zriadený bol i riadiaci štáb.

Na úvodnom nástupe sa zúčastneným prihovoril riaditeľ HaZZ v BN Jaroslav Šlosár, vedúci OPT Viliam Šípka, tajomník DPO SR v BN Peter Morávek i starostka Slatiny nad Bebravou Alena Vranková. Cvičenie bolo rozdelené na 4 zásahové úseky. Veliteľom zásahu bol Stanislav Ondrejka. Úlohou prvého zásahového úseku bola lokalizácia a likvidácia požiaru lesného požiaru pomocou stacionárnych cisternových automobilových striekačiek (CAS) CAS T815/7 HaZZ a CAS25 RTHP Slatina. Úlohou druhého zásahového úseku bolo pomocou čerpadiel Tohatsu a Magirus a nádrží CAS15 Iveco Daily dopraviť hasiacu látku vodu do kopca s prevýšením cca. 35m na vzdialenosť 1200m a následne vytvoriť dostatočný počet D prúdov, účinných na hasenie nízkeho lesného porastu. Využilo sa i umelé jazero, či nádrže Iveco Daily. V treťom zásahovom úseku prebiehala kyvadlová doprava vody k stacionárnym CAS v 1. zásahovom úseku. Zúčastnili sa CAS32 T148 Uhrovec a Veľké Hoste. Ostatné zúčastnené jednotky boli súčasťou 4. zásahového úseku a pomocou ženijného náradia a genfovakov likvidovali menšie ohniská a vykonávali iné menšie hasebné práce.

Dvadsať šesť dobrovoľných hasičských zborov obcí si vyskúšalo spoluprácu s profesionálmi i medzi sebou. Náročný, členitý terén preveril pripravenosť jednotiek, komunikáciu veliteľa zásahu s veliteľmi jednotlivých zásahových úsekov, ako i veliteľov jednotlivých jednotiek. Hasiaca látka sa dopravila na požiarovisko vo všetkých úsekoch. Na záverečnom vyhodnotení boli prednesené postrehy rozhodcov na úsekoch. Vybavenosť a ustrojenosť jednotiek sa vďaka dotáciám z ministerstva vnútra každoročne zvyšuje, ako i odborná pripravenosť dobrovoľných jednotiek i vďaka výbornej spolupráci s Okresným riaditeľstvom HaZZ v Bánovciach.

Úradné hodiny počas pandémie

Po-Pia: od 8,00 do 11,00.

Na úrad sa môže vstúpiť iba
s rúškom, alebo prekrytou tvárou.

Úrad sa pravidelne dezinfikuje.

Vyhľadávanie na zitna-radisa.sk

Obecný úrad

Kontakt na obecný úrad v Žitnej-Radiši

Základné info

Adresa:

Obec Žitná-Radiša
Obecný úrad č. 105
956 41 Uhrovec

Tel.:

+421 (0)38 7694421

E-mail.:

info(zavináč)zitna-radisa.sk

Starosta:

Ing. Rudolf Botka

Kto je online

Práve tu je 451 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Používaním stránok prevádzkovateľa Obec Žitná-Radiša súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.